Brzóze
Informacje o miejscowości:
Nazwa wsi Brzóze pochodzi od drzewa - brzoza. Oznacza ona zbiorowisko na tym terenie drzew brzozowych. Najstarsi ludzie pamiętają jeszcze pewne skupiska tych drzew na obszarze obecnej wsi. Stąd więc nazwa wsi - Brzóze.
W XIII wieku ludzi tu żyjących zaatakowała choroba, w wyniku której pozostało przy życiu niewielu ludzi. Pozostający przy życiu zamieszkali na terenie obecnej wsi w pobliżu przepływającego tędy strumyka - rzeki o nazwie Długa - wypływającej z Dłużki. Było to wtedy bardzo istotne dla mieszkańców, gdyż była ona jedynym i stałym źródłem wody.
Społeczeństwo Brzózego brało czynny udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych. Potwierdzają to najstarsi ludzie. Uczestniczyli w Powstaniu Styczniowym, brali udział w I i II wojnie światowej. Pozostałością historyczną Brzózego jest kapliczka, na której widnieje napis: "Na pamiątkę szczęśliwego ocalenia wioski w czasie wojny europejskiej w latach 1914-18, wskrzeszenia Ojczyzny w 1918 roku znak ten kładą wierni synowie".
Lata po wyzwoleniu w 1944 roku mają szczególne znaczenie dla rozwoju wsi. Przybywa ludności, domów mieszkalnych i obiektów gospodarczych nowocześnie zbudowanych. Budownictwo mieszkalne jak i inwentarskie jest zróżnicowane. Spotkać można tu wiele domów zaliczanych do zainteresowania konserwatorskiego oraz postulowanych do wpisu do rejestru zabytków.
Wieś jest zwodociągowana. Wodociąg przeprowadzony jest z Królewca. Dla łatwiejszej orientacji powstały w Brzózem ulice: Stanisławowska, Leśna, Północna, Kościelna, Długa, Słoneczna, Strażacka, Miła, Szkolna, Ogrodowa, Polna, Graniczna, Wspólna.
Społeczeństwo Brzózego dało się poznać jako społecznicy. Wnieśli duży wkład w budownictwo oświatowe. W czynie społecznym pobudowano starą i nową remizę strażacką, zbudowano nowy pawilon handlowy, pomagano w budowie domu dla nauczycieli, w budowie zlewni mleka, w budowie i naprawie dróg.
Wieś Brzóze jest wsią rolniczą, wysoko towarową. Większa część ludności pracuje w rolnictwie, pozostali w zakładach pracy, przemyśle. Rozciąga się ona na obszarze 515,76 ha. Sporo obszaru zajmują użytki zielone ważne dla hodowli bydła.
Ogółem mieszka w Brzózem 688 mieszkańców, gospodarstw jest 148.
Tekst na podstawie pracy p. Władysława Wójcika pt.
"Krótka charakterystyka miejscowości tworzących Gminę Mińsk Mazowiecki".
Zdjęcie z lotu ptaka dzięki uprzejmości p. Mirosława Komorzyckiego.
Ulice w miejscowości, zarejestrowane na potrzeby terminarza kolęd:
- Za rodziny z Kolonii: Zachodniej, Wschodniej i ul. Granicznej
- Za rodziny z ul. Miłej i Ogrodowej
- Za rodziny z ul. Polnej, Szkolnej i Strażackiej
- Za rodziny z ul. Północnej, Leśnej i Długiej
- Za rodziny z ul. Słonecznej i Kościelnej